Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Pre ešte viac informácií odporúčame sledovať nižšie uvedenú stránku, kde nájdete viac informácií aj k ubytovacím kapacitám pre karanténu : 

https://www.somzodpovedny.sk/

Správy

Mobilné odberné miesto

Oznamujeme, že sú oficiálne zriadené mobilné odberové miesta od 9.11.2020 na vykonávanie testovania antigénovými testami v okresnom meste Nitra:
celý text

ostatné | 9. 11. 2020 | Autor: Správce Webu

Žiadosť o pandemické nemocenské

Žiadosť o pandemické nemocenské celý text

ostatné | 9. 11. 2020 | Autor: Správce Webu

Oznam

Oznamujeme obyvateľom Nových Sadov, že v termíne 7.11. - 8.11.2020 sa u nás testovanie NEKONÁ.

Ďakujeme všetkým za spoluprácu. celý text

ostatné | 4. 11. 2020 | Autor: Správce Webu

Oznam

Ak sa zdržujete/pracujete v okresoch, kde počet identifikovaných infekčných ľudí prekročil hranicu 0,7%, alebo potrebujete navštíviť tieto okresy v termíne 9. – 15. novembra 2020, opätovne sa zúčastnite na druhom kole testovania o 7 dní.

V prípade, že by ste sa nezúčastnili aj druhého kola testovania do nedele 8. novembra 22:00, budete mať umožnený pohyb len v rámci tzv. zelených okresov, teda okresov, kde počet identifikovaných infekčných ľudí neprekročil hranicu 0,7%. Pohyb v tzv. červených okresoch nebudete mať umožnený.

Zdroj: www.somzodpodeny.sk celý text

ostatné | 3. 11. 2020 | Autor: Správce Webu
Všeobecné informácie k testovaniu 1

Všeobecné informácie k testovaniu

Celoplošné testovanie obyvateľov v obci NOVÉ SADY celý text

ostatné | 29. 10. 2020 | Autor: Správce Webu
Ako prebehne testovanie v prípade nepriaznivého počasia a vo večerných hodinách? 1

Ako prebehne testovanie v prípade nepriaznivého počasia a vo večerných hodinách?

Jednotlivé kroky, ktoré absolvujete.
1. Testovanie bude v prípade nepriaznivého počasia prebiehať v interiéri kaštieľa bez možnosti testovania z vozidla.
2. Pohyb chodcov bude jednosmerný. Do areálu vstupujete výhradne cez malú bránku pri základnej škole. Pre Váš príchod do budovy je určený vstup jednokrídlovými dverami vo vežičke kaštieľa.
3. Pri vstupe do budovy použijete dezinfekciu.
4. Administratívny pracovník bude sedieť pri vstupe, ktorý sme využívali ako klienti pošty. Dvere sa nachádzajú oproti výťahu. Po príchode na jeho stanovište sa preukážete občianskym preukazom alebo deti od 10 do 15 rokov kartičkou poistenca. Pracovník vyplní formulár potrebný na Vašu registráciu. Po registrácii dostanete 3 lístky s Vašim identifikačným číslom.
5. Chodbou prekráčate k paravánu. Za paravánom budete mať k dispozícii papierovú vreckovku, do ktorej sa vysmrkáte a zahodíte ju do nádoby na to určenej. Následne si vydezinfikujete ruky.
6. Po vyzvaní zdravotníkom pristúpite k jeho stanovišťu a odovzdáte mu svoje identifikačné číslo. Následne Vám odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou.
7. Pokračujete k stanovišťu určenom na odovzdávanie výsledkov testov. Bude sa nachádzať v hale kaštieľa. Administratívnemu pracovníkovi odovzdáte 1 identifikačný lístok. Administratívny pracovník zapíše Vaše údaje do certifikátu. Jeho vyplnením pred zistením výsledku testu ušetríme čas, keď budú známe Vaše výsledky. Certifikát si prevezmete až po zapísaní výsledku testu. Zatiaľ zostane u administratívneho pracovníka.
8. Dvojkrídlovými dverami prejdete do parku smerom k asfaltovému ihrisku, kde na lavičke počkáte na Váš výsledok. Budete postupovať podľa usmernení organizátorov.
9. Po prevzatí certifikátu so zapísaným výsledkom testu odchádzate dvojkrídlovými dverami pod balkónom. Pre prevzatie certifikátu je potrebné sa preukázať Vašim identifikačným číslom a občianskym preukazom.
10. Odchod z areálu je možný výhradne smerom k obecným nájomným bytom. celý text

ostatné | 29. 10. 2020 | Autor: Správce Webu
Ako prebehne testovanie, ak prichádzate ako chodec? 1

Ako prebehne testovanie, ak prichádzate ako chodec?

Jednotlivé kroky, ktoré absolvujete.
1. Testovanie bude v prípade priaznivého počasia prebiehať v exteriéri kaštieľa.
2. Pohyb chodcov bude jednosmerný. Pre Váš príchod je určená malá bránka základnej školy.
3. Administratívny pracovník bude sedieť pri služobnom vstupe do základnej školy. Po príchode na jeho stanovište sa preukážete občianskym preukazom alebo deti od 10 do 15 rokov kartičkou poistenca. Pracovník vyplní formulár potrebný na Vašu registráciu. Po registrácii dostanete 3 lístky s Vašim identifikačným číslom.
4. Po chodníku prekráčate oproti stanovišťu zdravotníka. K zdravotníkovi pristupujete až na jeho vyzvanie. Predtým ako pristúpite k stanovišťu zdravotníka, budete mať k dispozícii papierovú vreckovku, do ktorej sa vysmrkáte a zahodíte ju do nádoby na to určenej. Následne si vydezinfikujete ruky.
5. Po vyzvaní zdravotníkom pristúpite k jeho stanovišťu a odovzdáte mu svoje identifikačné číslo. Následne Vám odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou.
6. Pokračujete k stanovišťu určenom na odovzdávanie výsledkov testov. Administratívnemu pracovníkovi odovzdáte 1 identifikačný lístok. Administratívny pracovník zapíše Vaše údaje do certifikátu. Jeho vyplnením pred zistením výsledku testu ušetríme čas, keď budú známe Vaše výsledky. Certifikát si prevezmete až po zapísaní výsledku testu. Zatiaľ zostane u administratívneho pracovníka.
7. Po chodníku medzi živým plotom a kaštieľom prejdete do parku, kde na lavičke počkáte na Váš výsledok. Budete postupovať podľa usmernení organizátorov.
8. Po prevzatí certifikátu so zapísaným výsledkom testu odchádzate cez veľkú bránu základnej školy. Pre prevzatie certifikátu je potrebné sa preukázať Vašim identifikačným číslom a občianskym preukazom.
9. V prípade nepriaznivého počasia sa testovanie v exteriéri neuskutoční. celý text

ostatné | 29. 10. 2020 | Autor: Správce Webu
Ako prebehne testovanie, ak prichádzate autom? 1

Ako prebehne testovanie, ak prichádzate autom?

Jednotlivé kroky, ktoré absolvujete.
1. Testovanie bude v prípade priaznivého počasia prebiehať v exteriéri kaštieľa.
2. Pohyb vozidiel bude jednosmerný. Na príjazd je určená ulička k materskej škole.
3. Po príchode na stanovište administratívneho pracovníka sa preukážete občianskym preukazom alebo deti od 10 do 15 rokov kartičkou poistenca. Pracovník vyplní formulár potrebný na Vašu registráciu. Po registrácii dostanete 3 lístky s Vašim identifikačným číslom.
4. S vozidlom sa presuniete na stanovište zdravotníka. Vo vozidle pri zatvorených oknách sa vysmrkáte do svojej papierovej vreckovky a vydezinfikujete si ruky. Až potom otvoríte okno a odovzdáte zdravotníkovi 1 identifikačný lístok. Následne Vám odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou.
5. Pokračujete k stanovišťu určenom na odovzdávanie výsledkov testov. Administratívnemu pracovníkovi odovzdáte 1 identifikačný lístok. Administratívny pracovník zapíše Vaše údaje do certifikátu. Jeho vyplnením pred zistením výsledku testu ušetríme čas, keď budú známe Vaše výsledky. Certifikát si prevezmete až po zapísaní výsledku testu. Zatiaľ zostane u administratívneho pracovníka.
6. S vozidlom postupujete na miesto určené na čakanie na výsledky. Budete postupovať podľa usmernení organizátorov.
7. Po prevzatí certifikátu so zapísaným výsledkom testu odchádzate s vozidlom cez bránu základnej školy. Pre prevzatie certifikátu je potrebné sa preukázať Vašim identifikačným číslom a občianskym preukazom.
8. V prípade nepriaznivého počasia sa testovanie z auta neuskutoční. celý text

ostatné | 29. 10. 2020 | Autor: Správce Webu

Predbežné informácie k celoplošnému testovaniu obyvateľov na COVID - 19

Predbežné informácie k celoplošnému testovaniu obyvateľov na COVID - 19 celý text

ostatné | 23. 10. 2020 | Autor: Správce Webu

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia

Opatrenie
Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
pri ohrození verejného zdravia
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva podľa § 5 ods. 4 písm. j) a k) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“) z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 nariaďuje podľa § 48 ods. 4 písm. c), d) a e) zákona č. 355/2007 Z. z. a § 7 zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov tieto
opatrenia:
A) S účinnosťou od 10. septembra 2020 do odvolania sa všetkým prevádzkovateľom nariaďuje podľa § 48 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z. z. dodržiavať nasledovné hygienické opatrenia:
- vstup a pobyt v prevádzke (vo vonkajších aj vnútorných priestoroch) umožniť len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka); táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov,
- pri vchode do prevádzky aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,
- na všetky vstupy do prevádzky viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia,
2
- vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch, kľučiek, nákupných vozíkov a košíkov, používaných prístrojov, nástrojov a pomôcok, na dezinfekciu použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom,
- potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov musia klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie, ktoré sa musí vykonávať dôkladne v rámci denného sanitačného režimu prevádzky a v rámci prijatých a zavedených zásad správnej hygienickej praxe podľa nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady č. 852/2004 o hygiene potravín,
- odporúča sa zachovávať odstupy v radoch osôb minimálne 2 m,
- odporúča sa, aby počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu neprekročil koncentráciu jeden zákazník na 10 m2 z predajnej plochy prevádzky určenej pre zákazníkov, táto podmienka sa nevzťahuje na deti; odporúča sa dodržiavať odstup medzi jednotlivými zákazníkmi minimálne 2 metre; v prevádzkach verejného stravovania sa odporúča dodržať odstup 2 metre medzi stolmi v zariadení určenými pre zákazníkov.
V záujme zabezpečenia kvality ovzdušia v budovách sa odporúča:
- v priestoroch všetkých prevádzok, pokiaľ to prevádzkové a hygienické podmienky umožňujú, často a intenzívne vetrať, prednostne prirodzeným vetraním prostredníctvom otvorených okien (aj v budovách s núteným vetraním),
- pri zabezpečovaní vetrania vzduchotechnickým zariadením sa odporúča zvýšiť výmenu vzduchu vo všetkých priestoroch a zabezpečiť jeho trvalý chod,
- vzduchotechniku nastaviť na nominálny prietok vzduchu cca 2 hodiny pred začiatkom prevádzky a nastaviť na nižší prietok vzduchu cca 2 hodiny po skončení prevádzky; v čase, keď budova nie je používaná, nevypínať vetranie, ale ho udržiavať v prevádzke pri nižšom prietoku vzduchu,
- ak bola vzduchotechnika počas posledných dvoch mesiacov mimo prevádzky, odporúča sa zabezpečiť vetranie priestorov vzduchotechnickým zariadením minimálne 24 hod. pred otvorením prevádzky,
- vyhnúť sa otváraniu okien na toaletách, ak sú odvetrávané núteným vetraním,
- nepoužívať rotačné výmenníky tepla alebo sa uistiť, že nevykazujú netesnosti, ktoré by umožňovali prienik odpadového vzduchu do privádzaného vzduchu,
- prepnúť recirkulačné jednotky na 100 % prívod vonkajšieho vzduchu, ak je to technicky možné,
- nepoužívať čističky vzduchu, ktoré nemajú HEPA filter,
- využívať všetky možnosti podtlakového odvetrávania (ventilátory) v sále, na toaletách aj v kuchynských priestoroch,
3
- pravidelnú výmenu a údržbu filtrov vykonávať pomocou bežných ochranných opatrení vrátane ochrany dýchacích ciest.
Prevádzky verejného stravovania sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- vykonávať dezinfekciu stolov a dotykových plôch po každom zákazníkovi (vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel),
- ak sa používa stolový riad (taniere, príbory, poháre) je potrebné zabezpečiť jeho umývanie podľa požiadaviek uvedených v § 9 ods. 4. písm. g) vyhlášky MZ SR č. 533/2007 Z. z.; pri ručnom umývaní kuchynského riadu sa odporúča pridať pred opláchnutím kuchynského riadu dezinfekčný prostriedok vhodný na daný účel,
- obsluhujúci personál používa tvárové rúška a medzi obsluhou jednotlivých stolov vykonáva dezinfekciu rúk,
- príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, ale má byť prinesený personálom k pokrmu zabalený do papierovej servítky,
- hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami,
- vykonávať dezinfekciu hygienických zariadení každú hodinu.
Prevádzky taxislužieb prepravujúcich osoby sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- vodič musí mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka),
- odporúča sa cestujúcim sedieť na zadných sedadlách,
- odporúčame zabezpečiť vhodné oddelenie priestorov vodiča od priestoru pre pasažiera, zabraňujúce voľnému prieniku aerosólu medzi týmito priestormi,
- vykonať dezinfekciu priestorov pre zákazníkov a to po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.
Prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- zamestnanci musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka),
- upraviť časový harmonogram prevádzky tak, aby medzi jednotlivými zákazníkmi bol vždy priestor na upratanie a dezinfekciu pracovného miesta (pracovné stoly, kreslá, umývadlá, vanička na nohy),
- dezinfekciu vykonávať po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom,
- hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami,
- ochrana dýchacích ciest zákazníkov sa v nevyhnutnom čase nemusí použiť pri úkonoch ktoré to neumožňujú (ošetrenie tváre, strihanie, umývanie vlasov).
4
Prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo - wellness sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- zamestnanci musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka),
- vo všetkých priestoroch musí byť pre zákazníkov k dispozícii dezinfekcia a jednorazové papierové utierky,
- pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch (napr. kľučky, madlá, úchyty, kreslá, ležadlá, vodovodné batérie, skrinky, používané prístroje, nástroje a pomôcky), na dezinfekciu použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom,
Prevádzky zariadení fitness centier sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- zamestnanci musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka),
- hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami,
- v prevádzkach je potrebné zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch (napr. kľučky, rukoväte, úchyty, vodovodné batérie, skrinky, používané športové náradie a pomôcky), na dezinfekciu použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom.
Prevádzky umelých kúpalísk a prírodných kúpalísk sú súčasné povinné dodržiavať nasledovné:
- pred obnovením prevádzky umelého kúpaliska sa musia bazény bez recirkulácie vypustiť, mechanicky vyčistiť, vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami a napustiť novou vodou. Pri bazénoch s recirkuláciou sa musí prečistiť celý objem vody na recirkulačnom zariadení. Vyčistiť a vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami sa musí technické príslušenstvo bazénov vrátane rozvodov a recirkulačných zariadení. Dezinfekcia musí zahŕňať dostatočné postupy na likvidáciu mikrobiologického znečistenia vrátane legionel (napr. termodezinfekciu),
- prevádzka bazéna môže byť obnovená iba na základe vyhovujúceho výsledku analýzy kvality vody na kúpanie,
- pri vstupe na kúpalisko sa aplikuje zákazníkom dezinfekcia na ruky,
- pri úprave bazénovej vody sa musia používať osvedčené technologické postupy. Obsah voľného chlóru a iných vedľajších produktov dezinfekcie sa udržiava pri hornej hranici povolených limitných hodnôt podľa platnej legislatívy pre umelé kúpaliská. Frekvencia prevádzkovej kontroly týchto ukazovateľov sa zvýši na dvojnásobok,
- na umelých kúpaliskách sa zabezpečuje dostatočné vetranie; prednostne sa využíva prirodzené vetranie,
5
- na voľných oddychových plochách sa odporúča dodržiavanie odstupu medzi jednotlivcami alebo členmi skupín či domácností najmenej 2 m,
- na kúpaliskách je potrebné zabezpečiť nefunkčnosť pitných fontánok,
- na kúpaliskách je potrebné zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie (prípravkami s virucídnymi účinkami) plôch, priestorov, športových pomôcok a zariadení kúpalísk. Zintenzívniť je potrebné najmä čistenie často dotykových povrchov (toalety, dvere, stoly, sedadlá, operadlá, zábradlia),
- pri prevádzke bazéna pre dojčatá a batoľatá musí byť zabezpečený dostatočný časový interval pre dezinfekciu používaných priestorov, ktorá sa vykoná prípravkami s virucídnymi účinkami po každej skupine kúpajúcich,
- hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.
Prevádzky akvaparkov a kúpalísk sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- zabezpečiť, aby sa v prevádzke súčasne nezdržiavalo viac ako 1000 zákazníkov,
- prevádzkovateľ musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa nachádzajúcich v prevádzke.
Prevádzky autoškôl a iných registrovaných osôb pre vykonávanie kurzov povinnej základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- vodič a inštruktor musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka),
- po každom výcviku vedenia vozidla a výcviku na trenažéri, musí byť interiér vozidla, najmä volant a rýchlostná páka, vydezinfikovaný dezinfekčným prostriedkom,
- pri výcviku zameranom na vedenie motorových vozidiel skupín A (motorky) musí mať každý z frekventantov tohto kurzu vlastnú prilbu a príslušné ochranné pomôcky, ktoré sa pri takomto výcviku pri vedení tohto typu vozidla používajú (napr. ochranné rukavice).
Prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení sú súčasne povinné dodržiavať nasledovné:
- zabrániť vstupu na miesto umeleckej činnosti výkonným umelcom a účinkujúcim pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu, ak sa u nich meraním zistí telesná teplota nad 37,2 °C,
- odporúča sa obmedziť predaj vstupeniek tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvencia obsadenia miest by v radoch alternovala.
- hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami,
- vykonávať dezinfekciu hygienických zariadení každú hodinu,
6
- pred každým predstavením vykonávať dezinfekciu dotykových plôch (kľučiek, držadiel, pultov).
Prevádzky obchodných domov v zmysle § 2 ods. 4 písm. k) zákona č. 377/2004 Z. z. sú súčasne povinné:
- hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami,
- vykonávať dezinfekciu hygienických zariadení každú hodinu,
- v priestoroch určených na konzumáciu pokrmov alebo nápojov platia podmienky pre prevádzky verejného stravovania.
B) S účinnosťou od 10. septembra 2020 do odvolania sa podľa § 48 ods. 4 písm. d) zákona č. 355/2007 Z. z. všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v exteriéroch v jednom okamihu v počte nad 1000 osôb alebo v interiéroch v jednom okamihu v počte nad 500 osôb.
Výnimku z tohto zákazu majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 12 hodín.
Pri usporadúvaní hromadných podujatí je potrebné dodržiavať nasledovné povinnosti:
- vstup a pobyt v mieste hromadného podujatia umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál šatka),
- vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek podláh a predmetov,
- hygienické zariadenia musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami,
- zaistiť pri vstupe do budovy dávkovače na alkoholovú dezinfekciu rúk a dezinfikovať si ruky, resp. zabezpečiť iný adekvátny spôsob dezinfekcie rúk,
- zabezpečiť pri vstupe do budovy oznam o povinnosti, že v prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia (napr. horúčka, kašeľ, nádcha, sťažené dýchanie) je osoba povinná zostať v domácej izolácii,
- zverejniť na viditeľnom mieste oznam s informáciou: - ak sa u osoby prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť miesto hromadného podujatia, - zákaz podávania rúk,
- pri účasti na verejnom hromadnom podujatí a pri príchode a odchode z priestorov
7
hromadného podujatia sa odporúča dodržiavanie rozostupov 2 m medzi osobami, to neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti, partnerov, osoby vykonávajúce športovú činnosť, umelcov vykonávajúcich umeleckú činnosť, osoby usadené v hľadisku podujatí, osoby školiace voči osobám školeným, a iné osoby, ak z účelu hromadného podujatia vyplýva, že tento rozostup medzi zúčastnenými osobami nie je možné dodržať,
- v prípade sedenia sa odporúča zabezpečiť sedenie s výnimkou osôb žijúcich v jednej domácnosti tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame v radoch alternovať,
- zabezpečiť dostatočné vetranie priestorov,
- organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich na hromadnom podujatí,
- podmienky sa príslušne aplikujú aj na hromadné podujatia organizované v exteriéri,
- v prípade hromadných podujatí organizovaných v exteriéri je organizátor povinný vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup.
Na výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania, pohrebného obradu a sobášneho obradu, vrátane ich civilných verzií sa súčasne vzťahujú nasledovné povinnosti:
- vstup a pobyt v kostole alebo v obdobných náboženských priestoroch umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka),
- pri vchode do kostola alebo do príslušných priestorov aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,
- odporúčame zabezpečiť sedenie mimo osôb žijúcich v jednej domácnosti tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame v radoch alternovať,
- dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu), nepodávať si ruky,
- z obradov úplne vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia,
- pokiaľ je to možné usporadúvať v nedeľu osobitne bohoslužby pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách,
- dezinfikovať použité bohoslužobné a iné predmety,
- pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávateľ dezinfikovať ruky. Pri prijímaní sa odporúča prednostne podávanie chleba na ruku. V prípade kontaktu rozdávateľa s ústami veriaceho, si musí rozdávateľ zakaždým vydezinfikovať ruky. Zároveň je potrebné nepoužívať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie z kalicha viacerými osobami ako jednou, vrátane kňazov, diakonov a pod. Z kalicha môže piť vždy iba jedna osoba (napr. predsedajúci liturgii),
8
- odporúčame, aby sa ruky sa nepodávali (znak pokoja je možné nahradiť úklonom alebo gestom úsmevu),
- odporúčame v priestoroch, kde sa vykonávajú obrady odstrániť nádoby s vodou (napr. sväteničky),
- vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek podláh a predmetov.
Tento zákaz sa nevzťahuje na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia (schôdze), ktoré sa uskutočňujú na základe zákona. Súčasne sa ukladá povinnosť pri konaní ich zasadnutí a schôdzí:
- zabezpečiť pri vstupe do budovy oznam o povinnosti, že v prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia (napr. horúčka, kašeľ, nádcha, sťažené dýchanie) je osoba povinná zostať v domácej izolácii,
- zaistiť pri vstupe do budovy štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy dávkovače na alkoholovú dezinfekciu rúk a dezinfikovať si ruky, resp. zabezpečiť iný adekvátny spôsob dezinfekcie rúk,
- zabezpečiť nosenie ochranných rúšok osobami pohybujúcimi sa v objekte štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, - hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami, - zverejniť na viditeľnom mieste oznam s informáciou: - ak sa u osoby prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť pracovisko, - pravidelne si umývať ruky mydlom a teplou vodou, následne ruky utierať do jednorazových papierových obrúskov, - zákaz podávania rúk;
- zabezpečiť dostatočné vetranie priestorov,
- zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu všetkých kontaktných priestorov, najmä dotykových plôch (napr.: kľučky, zábradlia, výťahy) a všetkých kontaktných predmetov (napr.: pracovný stôl, klávesnica, telefóny, prenosné média, myš) dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.
C) Na základe epidemiologickej situácie v regióne môže v prípade potreby vydať podľa § 48 zákona č. 355/2007 Z. z. dodatočné opatrenia regionálny úrad verejného zdravotníctva príslušného územného obvodu v rámci svojej územnej pôsobnosti .
Nadobudnutím účinnosti tohto opatrenia sa ruší opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. OLP/6849/2020 zo dňa 28.08.2020.
9
O d ô v o d n e n i e
Vláda Slovenskej republiky vyhlásila podľa § 8 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov počnúc dňom 12.03.2020 od 6:00 hod. mimoriadnu situáciu z dôvodu ohrozenia verejného zdravia. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie vyhlásil dňa 11. 3. 2020 pandémiu ochorenia COVID-19.
Ochorenie COVID-19 patrí medzi respiračné nákazy a šíri sa primárne vzdušnou cestou pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní. Pre epidemický proces sú charakteristické tri základné podmienky, ktorých existencia je nevyhnutná pre uskutočnenie procesu a to prítomnosť prameňa pôvodcu nákazy, uskutočnenie prenosu pôvodcu nákazy a prítomnosť vnímavej osoby. Prijímaním účinných protiepidemických opatrení možno proces šírenia nákazy eliminovať až zastaviť. Medzi kľúčové opatrenia v boji proti šíreniu ochorení COVID-19 v populácii patrí okrem dodržiavania respiračnej hygieny, dištančných opatrení, prekrytia horných dýchacích, obmedzenie zhromažďovania osôb a obmedzenie poskytovania vybraných služieb.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v nadväznosti na zhoršenie epidemiologickej situácie spôsobené zvýšeným počtom pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID - 19 v Slovenskej republike vydal vyššie uvedené opatrenie, ktorým prevádzkovateľom prevádzok a organizátorom hromadných podujatí uložil povinnosť dodržiavať protiepidemické opatrenia. Cieľom tohto opatrenia je realizovať ďalšie potrebné kroky vedúce k zabráneniu explozívneho šírenia ochorení, predchádzať zvyšovaniu smrtnosti a v neposlednom rade i možnému preťaženiu zdravotného systému Slovenskej republiky. Jednotlivé krajiny vo svete prijímajú podobne ako Slovenská republika adekvátne protiepidemické opatrenia na zastavenie pandémie COVID-19 a na zmiernenie jej dopadov na populáciu.
Nerešpektovanie opatrenia je správnym deliktom podľa § 57 ods. 33 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z., za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu podľa § 57 ods. 41 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. vo výške do 20.000 eur. celý text

ostatné | 14. 9. 2020 | Autor: Správce Webu

Rozhodnutie RÚVZ Nitra

ROZHODNUTIE
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre (ďalej len,,RUVZ Nitra,,)
ako vecne a miestne príslušný orgán podl,a § 3 ods. I pism. c) v spojení s prílohou č. 1
zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení
niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,zákona 355/2007 Z.z.,,) z
dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky vládou Slovenskej
republiky uznesením vlády Slovenskej republiky č. lll z 11.03.2020 dňom 12.03.2020 a
pandémie ochorenia COVID-19 vyhlásenej dňa 11.03.2020 generálnym riaditeľom Svetovej
zdravotníckej organizácie v súlade s uznesením vlády SR č. 197 zo dňa 02.04.2020, ako i z
dôvodu zamedzenia šírenia ochorenia a vzniku nových ohnisk, podľa § 6 ods. 3 písm. e), § 48
ods.4 písm. c),d),e) zákona č. 355/2OO7 Z.z. a podľa § 46 a 47 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,zákon č.71/1967Zb,,) a podľa bodu c) Opatrenia úradu verejného zdravotníctva SR č. OLP/7092/2020 zo dňa 09.09.2020
nariaďuje tieto opatrenia:
S účinnosťou od 12. septembra 2020 do 30. septembra 2020 nariaďuje nasledovné:
A)Podľa § 48 ods.4 pism. d) a e) zákona č.355/2007 Z. z. všetkým fyzickým osobám,
fyzickým osobám - podnikateľom a právnickým osobám v okrese Nitra zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v exteriéroch v jednom okamihu v počte nad 500 osôb alebo v interiéroch v jednom okamihu v počte nad 250 osôb.
Výnimku z tohto zákazu majú hromadné podujatia, ktorých vŠetci úČastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID - 19 nie starším ako 12 hodín.
B) Podľa § 48 ods. 4 písm. d) a e) zákona číslo 355/2007 Z.z. všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám - podnikateľom aa právnickým osobám v okrese Nitra zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v čase od 23:00 hod. do 06:00 hod. nasledujúceho dňa.
Výnimku z tohto zákazu majú svadby a pohrebné obrady s celkovým počtom účastníkov do 150 osôb.
C) Tieto zákazy sa nevzťahujú na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia (schôdze), ktoré sa uskutočňujú na základe zákona. Súčasne sa ukladá povinnosť pri konaní ich zasadnutí a schôdzí:
-zabezpečiť pri vstupe do budovy oznam o povinnosti, že v prípade vzniku akútneho respirračného ochorenia (napr. horúčka, kašeľ, nádcha, sťažené dýchanie) je osoba povinná zostať v domácej izolácii,
-zaistiť pri vstupe do budovy štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy dávkovače na alkoholovú dezinfekciu rúk a dezinfikovať si ruky, resp. zabezpečiť iný adekvátny spôsob dezinfekcie rúk,
-zabezpečiť nosenie ochranných rúšok osobami pohybujúcimi sa v objekte štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy,
-hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami,
-zverejniť na viditeľnom mieste oznam s informáciou:
- ak sa u osoby prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť pracovisko,
- pravidelne si umývať ruky mydlom a teplou vodou, následne ruky utierať do jednorázových papierových obrúskov,
-zákaz podávania rúk;
-zabezpečiť dostatočné vetranie priestorov,
-zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu všetkých kontaktných priestorov, najmä dotykových plôch (napr.: kľučky, zábradlia, výťahy) a všetkých kontaktných predmetov (napr.: pracovný stôl, klávesnica, telefóny, prenosné médiá, myš) dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.
D) Podľa ustanovenia § 48 ods.4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z.z. sa fyzickým osobám - podnikateľom a právnickým osobám prevádzkujúci plavárne a kúpaliská v okrese Nitra nariaďuje obmedziť kapacitu týchto prevádzok na 50% zo stanovenej kapacity.
E) Podľa ustanovenia § 48 ods. 4 písm. e) zákona č. 355/2007 Z.z. sú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť v okrese Nitra povinní zabezpečiť zákaz návštev na všetkých l§žkových oddeleniach s výnimkou návštev kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania chorým a paliatívnych návštev.
F) Podľa ustanovenia § 48 ods. 4 prísm e) zákona č. 355/2007 Z.z. sú verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb v okrese Nitra povinní zabezpečiť zákaz návštev v interiérových priestoroch pobytových zariadení sociálnej starostlivosti (ďalej len "ZSS").
G) Všetkým cirkvám a predstaviteľom cirkvi nariaďuje v okrese Nitra prijatie všetkých opatrení, aby sa minimalizovala možnosť šírenia vírusu pri organizovaní cirkevných akcií a úkonov.
H) Neodporúča sa organizovať hromadné podujatie určené pre seniorov v akomkoľvek počte.
I) RÚVZ Nitra odporúča prehodnotiť organizovanie rodinných osláv, minimalizovať počty zúčastnených osôb (prehodnotiť účasť osôb rizikových skupín a osôb z rizikových oblastí).
J) RÚVZ Nitra odporúča výrobným prevádzkárňam vypracovanie krízového plánu na zamedzenie šírenia ochorenia COVID - 19 a dodržanie všetkých platných opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR vzťahujúcich sa na prevádzky.
K) RÚVZ Nitra neodporúča cestovanie do rizikových oblastí, prehodnotiť cestovanie do zahraničia.
Vzhľadom na naliehavý všeobecný záujem spočívajúci v ochrane zdravia ľudí a nebezpečenstve šírenia nákazlivej choroby správny orgán vylučuje odkladný účinok odvolania v zmysle § 55 ods.2 zákona č. 71/1967 Zb. celý text

ostatné | 14. 9. 2020 | Autor: Správce Webu

Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky pre verejnosť o karanténe

Osoba, ktorej bola nariadená domáca izolácia, alebo izolácia v zdravotníckom zariadení je
povinná počas celej doby karantény (14 dní):
a) sledovať svoj zdravotný stav (náhly nástup aspoň jedného z týchto príznakov:
horúčka, kašeľ, dýchavičnosť) a v prípade objavenia sa príznakov bez meškania
telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a miestne príslušný regionálny úrad
verejného zdravotníctva (príloha č. 1) a podrobiť sa odberu biologického materiálu,
b) zostať v domácej izolácii alebo v izolácii v zdravotníckom zariadení (podľa
rozhodnutia hlavného hygienika SR alebo regionálneho hygienika),
c) zdržať sa sociálnych kontaktov (napr. návštev kultúrnych, spoločenských, športových
alebo iných hromadných podujatí alebo prijímania osôb alebo vykonávania
spoločenských aktivít v mieste izolácie),
d) zdržať sa cestovania,
e) zdržať sa účasti na výučbových aktivitách s výnimkou e-learningových foriem,
f) zdržať sa pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie,
g) zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo
prijímať, v mieste izolácie vnímavé osoby.
Ak Úrad verejného zdravotníctva SR alebo príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva
nariadi fyzickej osobe karanténu, táto fyzická osoba je karanténu povinná dodržiavať,
v opačnom prípade sa podľa zákona č. 355/ 2007 Z. z. dopúšťa priestupku na úseku verejného
zdravotníctva a hrozí jej pokuta až do výšky 1659 eur. Zároveň v kontexte uvedeného je
potrebné poukázať aj na skutkovú podstatu trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej
ľudskej choroby.
Fyzická osoba je povinná podľa § 51 ods. 1 písm. c) zákona č. 355/2007 Z. z. oznámiť
neodkladne ošetrujúcemu lekárovi a regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v SR všetky
okolnosti dôležité na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení a poskytovať
informácie dôležité pre epidemiologické vyšetrenie a posudzovanie ochorení vo vzťahu
k vykonávanej práci. Z uvedeného ustanovenia zákona vyplýva, že aj informácia týkajúca sa
cestovateľskej anamnézy je dôležitá pre epidemiologické vyšetrovanie a zamlčanie tejto
informácie je porušením predmetného ustanovenia a rovnako je to priestupok na úseku
verejného zdravotníctva – hrozí pokuta až do výšky 1659 eur. celý text

ostatné | 13. 3. 2020 | Autor: Správce Webu